5. ročník

nová lekcia 9 – zvieratá so stupňovaním krátkych príd. Mien.

Fast – rýchly                        faster – rýchlejší                          the fastest – najrýchlejší

Big – veľký                          bigger /zdvojuje sa spol. g /        the biggest – najväčší

Príd. Mená priberajú v 2. st. konc. Er a v 3. stupni naj...pred slovo the a koncovku -est.

Podľa tohto vzoru urobiť cvičenia aj v Prac. Zošiteku lekcii 9.

10. lekcia – slovíčka podla obrázkov zo str. 80, 82 a gramatika ja pomocné sloveso must – musieť. I must learn. Musím sa učiť.

ALE ZÁPOR ZNAMENÁ :NESMIEŤ - MUSTN ´T

You mustn ´t walk on the grass – Nesmiete chodiť po tráve. GRASS – TRÁVA

Podľa toho robiť cvičenia v Prac. Zošite.celú lekciu 10.

11. lekcia už je o múzeu _ žiaci boli v múzeu – minulý čas od byť – už to vieme od vlani :

I was – ja som bol                                                                 we were – my sme boli

You were – ty si bol                                                              you were – vy ste boli

He, she, it was – on, ona, ono bol, bola, bolo                       they were – oni boli

Ale ide to s časovým údajom: yesterday – včera, last week – minulý týždeň, last month – min. mesiac, 50 years ago – pred 50 rokmi.

Podľa tohto robiť cvičenia v Prac. Zošite a preložiť si pesničku – v zápore je there weren´t any trains, planes, buses – neboli žiadne vlaky, lietadlá,autobusy.-

Predložky miesta sú na str. 90 hore pod obrázkami – vedieť a urobiť aj PZ ku tomu o predložkách.

6. ročník

od 5. lekcie sa naučiť slovíčka zozadu prac. Zošita casti 5A, 5B, 5C, 5D, prečítať si str. 56 označenia pohorí, ostrova,  údolie – valley, útes – cliff 5A ovládať .

5B stupňovanie príd. Mien – 2. stupeň konc. -er , 3. stupeň konc. -est

Warm -teplo                   warmer – teplejšie                 the warmest – najteplejšie

Dry – sucho               !!!zmena y: drier – suchšie         the driest – najsuchšie

Treba vedieť len 2. stupeň v časti 5B a doplniť cvičenia v Prac. Zošite o počasí str. 46, 47.

Krížovka je na svetové strany – vedieť!    east – východ

west – západ

north – sever

south – juh

Časť 5C je 3. stupeň príd. mien – vedieť aj s dlhými príd. Menami – dáva sa pred príd. Meno the plus koncovka -est – the hotest weather – najhorúcejšie počasie

Ale v dlhých príd. Menách je to inak:

famous – slávny      more famous – slávnejší         the most famous –                      najslávnejší

interesting – zaujímavý            more interesting – zaujímavejší

the most interesting – najzaujímavejší

Prac.Zošit porovnávať štáty Európy v cv. 49/5 – kontrolná práca.

7. ročník

od 5 lekcie vedieť slovíčka podla Prac. Zošita vzadu 5A, 5B, 5C, 5D.

GRAMATIKA – PREDPR9TOMNÝ ČAS – použivame na vyjadrenie deja, ktorý začal v minulosti a má nejaký dopad do prítomnosti, alebo tým vyjadrujeme svoju skúsednosť – už sme niekde boli a dávame možnosť do budúcnosti, že tam ešte pojdeme, niečo este urobíme.

Má to tvar: Osoba – have plus 3. stĺpec slovies a NETREBA UDÁVAŤ ČAS KEDY SA To STALO!!!!

I have been to CHina – Bol som v Číne.

I have come to school – prišiel som do školy – a ešte som tam.

You haven ´t done your homework – neurobil si si D.ú. – nie je urobená.

He has written a test. On napísal test – nevieme kedy.

TREBA SA NAUČIŤ 3 stĺpce slovies zozadu z prac. Zošita tie čo sme si značili 5 krát, treba konečne vedieť!!!

Prac. Zošit urobiť ku celej 5 lekcii – čo viete.podla toho, kolko ste neurobili, vás budem hodnotiť. Cvičenia s jednou hviezdičkou musia mať všetci urobené!!!

8. ročník
naučiť sa 3 stĺpce slovies - vzadu v Prac. zošite to musia vedieť aj ŠTVORKÁRI!!! potrebujeme 3. stĺpec - príčastie minulé na tvorbu pasíva - trpného rodu.Predmet činnosti sa stáva podmetom -a trpí dejom - je mu niečo robené.Napr. Čistím auto. sa zmení na: Auto je čistené - A car is cleaned.

Človek ničí lesy sa mení na Lesy sú ničené človekom - Forests are destroyed by man /man prekladáme aj ako človek/.Pravid. slovesá tvoria príčastie minulé koncovkou -ed, inak nepravidelné sa treba naučiť z tabulky z PZ.
Prečítať článok z lekcie 5A a urobiť cvičenia z Prac. zošita časti 5A, 5B, 5C a 5D .Naučiť sa slovíčka z 5A, 5B, 5C a 5D.
Prečítať články 5D v knihe - na utvrdenie pasíva.

9. ročník
pasívum opakovanie - vi´d poznámky pre 8 roč.
TrEBA VEDIEŤ 3 STĹPCE SLOVIES ZOZADU PRACOVNÉHO ZOŠITA - teraz 3. stĺpec pouÅ ¾. v pasíve:
Cars are repaired od Saturdays.Autá sa opravujú v soboty.prít. čas

My homework was done on Tuesday. Moja d.ú. bola urobená v utorok.-min. čas
Forests will be protected since June. Lesy budú ochraňované od Júna. -bud. čas
Forests have been protected since April. Lesy boli ochraňované od Apríla. -predprít. čas - má tvar have been plus 3. stĺpec
Urobiť ku tomu cvičenia v Prac. zošite 5A, 5B, 5C a 5D plus slovíčka z 5A, 5B, 5C, 5D zozadu v prac. zošite.