Aktuálne oznamy Z histórie O školskom stravovaní Vnútorný prevádzkový poriadok ŠJ + platby Materiálovo spotrebné normy platné od 1.9.2021 Tlačivá Kolektív zamestnancov ŠJ + Kontakt

ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ

Z histórie

Stavbu zrealizovala firma G-KONTAKT z Rimavskej Soboty za 1 rok

História

Školská jedáleň je súčasťou školy od školského roku 1953/54, kedy ešte od 1.9.1950 škola sídlila v súkromnej budove Ondreja Kováča v Teplom Vrchu.  Školská jedáleň bola zriadená za pôsobnosti riaditeľa Jána Selčana a to v dome Pavla Ištvána č.54.  Pán riaditeľ v tom čase objednal do jedálne 10 stolov a 50 stoličiek za vtedajších 7 000.- korún československých (dnes 232 €).  Slávnostne bola nová jedáleň otvorená 1.10.1953.  Na stravovanie sa prihlásilo 50 žiakov školy.  Prvými kuchárkami boli Mária Rákošiová a Elena Ištvánová z Teplého Vrchu. Vedúcou školskej jedálne bola pani učiteľka Irma Očovayová, ktorá viedla ŠJ za pomoci pána riaditeľa školy Jána Selčana. Za 1 obed s v tom období neplatilo ani 2.- Kčs (dnes 0,07)

Dňa 8. mája 1960 sa za veľmi daždivého dňa započalo s výstavbou novej Osemročnej strednej školy s trinástimi triedami s predpokladanými nákladmi na výstavbu 2 500 000 Kčs (dnes 82 985.-€). Termín kolaudácie novej školy bol určený na deň 1. júla 1961  a v nedeľu 27. augusta 1961 za krásneho tropického počasia bola škola slávnostne odovzdaná. Pri novej škole chýbala vlastná školská jedáleň. Varilo sa v budove bývalej školy, ktorá patrila Júliusovi Kováčovi, čo malo mnohé nevýhody. Preto sa z bývalých skladov Pozemných stavieb, ktoré tu zostali po výstavbe školy nevyužité, v roku 1964  postavila jedáleň pre školu. V tom čase boli tieto sklady odkúpené za 9 000.- Kčs ( Dnešných 300.- €).  Aj keď aj toto riešenie bolo len provizóriom, predsa umožňovalo lepšie a hygienickejšie podmienky na stravovanie žiakov a zamestnancov.

Toto provizórium však ostalo pravdou až do marca roku 2003, kedy bola po mnohých neúspešných snahách o výstavbu, slávnostne odovzdaná budova novej školskej jedálne s novými strojnotechnologickými  zariadeniami.  Veľkú zásluhu na zabezpečení financií na stavbu novej školskej jedálne mali vtedajší zástupcovia:  obce - starosta Pavel Nadok, okresného úradu - Mgr. Július Karas, školy  - riaditeľ Mgr. Peter Ľupták a zástupcovia ďalších inštitúcií.   Týmto krokom začala nová, lepšia,  modernejšia éra v školskom stravovaní pri našej základnej škole.  Nové zariadenia a priestory sú už skoro dve desaťročia súčasťou nášho života,  a sme za to vďační všetkým aj nemenovaným, ktorí sa akokoľvek pričinili o súčasný stav.

28.1.2022